top of page

Ziołowa regeneracja po treningu

Regeneracja organizmu po treningu jest równie ważna, co odpowiednie do niego przygotowanie. Mięśnie potrzebują odpoczynku, a cały organizm chwili przerwy po wyczerpujących ćwiczeniach. Nie wszyscy wiedzą, ze w tym celu mogą okazać się pomocne znane i lubiane zioła. Możemy je zebrać samodzielnie lub zakupić w aptece czy sklepie zielarskim i przygotować z nich leczniczą miksturę czy też rozluźniającą mięśnie kąpiel.

 

Są takie rośliny, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, ukojenie nerwów oraz poprawę samopoczucia. Picie naparu lub kąpiele z ich udziałem skutecznie odprężają i pozwalają na rozluźnienie mięśni. Dzięki nim organizm odpocznie i nabierze sił do działania. Rośliny te załagodzą także bóle czy pomogą w eliminowaniu stresu.

 

Oto lista ziół, po które możemy sięgnąć podejmując się regularnej aktywności fizycznej- nie ważne czy to siłownia , fitness czy trekking:

- wzmacnianie organizmu: kminek zwyczajny, liście poziomki, babka lancetowata, liście mniszka lekarskiego, macierzanka, kwiat nagietka, dziewanna, liście jeżyny, czystek. Stosowanie zarówno zewnętrznie (kąpiele), jak i wewnętrznie (herbatki).

- wzmacnianie odporności: nasiona marchwi, ziele dziurawca, nawłoć, wiesiołek.

- wzmacnianie serca i układu krążenia: kwiat i owoc głogu, liście poziomki, owoc jarzębiny, liście czarnej porzeczki, czystek, ziele krwawnika pospolitego, ziele dziurawca, kwiat bzu czarnego.

- poprawa przemiany materii i trawienia: pokrzywa, owoce anyżu, ziele krwawnika pospolitego, liście poziomki, babka lancetowata.

- detoksykacja organizmu- usuwanie toksyn: liście poziomki,  ziele krwawnika pospolitego, ziele dziurawca, mniszek lekarski.

 

            Po wyczerpującym fizycznym wysiłku najlepiej wziąć ciepły prysznic lub kąpiel, aby zwiększyć ukrwienie mięśni, co przyspieszy proces gojenia naderwanych miofibryli budujących tkankę mięśni. Bóle mięśni i bóle stawów ukoi kąpiel ziołowa. Ciepły prysznic lub kąpiel należy zakończyć chłodnym (nie zimnym) prysznicem przeciążonych mięśni trwającym nie dłużej niż 15-20 sekund. Oto zioła, po które warto sięgnąć w trakcie takiej kąpieli po treningu:

 

- bylica pospolita i bylica piołun- tonizuje skórę, działa łagodząco i relaksująco, jest przydatna zwłaszcza jeśli bolą nas mięśnie po intensywnym treningu,

- kąpiel z igłami sosny, świerka czy jodły pomaga wyeliminować ból głowy, bóle mięśniowe, nerwobóle,

- imbir- świeży imbir wspomaga dobre ukrwienie tkanek, redukuje ból po treningu, działa przeciwzapalnie i przyczynia się do lepszej ruchliwości kończyn,

 

Kuracja imbirowa

Na 10 dni przed planowanym intensywnym treningiem rozpocząć codzienne przyjmowanie do 2 g świeżego imbiru – można zaparzyć go, aby nie piekł mocno lub zetrzeć na tarce i zmieszać z sokiem z pomarańczy lub grejpfruta.

 

- lawenda- regularne masaże z użyciem olejku lawendowego łagodzą bóle mięśni, stawów, bóle reumatyczne, napięcie mięśniowe, a także bóle pleców, kilka kropel olejku dodane do wanny zdziała cuda po treningu,

- rozmaryn- kąpiel z rozmarynem silnie pobudza krążenie krwi, koi bóle mięśni, jest stosowana w stanach wyczerpania fizycznego i emocjonalnego,

 

Kąpiel z olejkiem z rozmarynu

10 kropli olejku z rozmarynu i 20 ml oliwy rozpuścić w 150 ml tłustego mleka lub śmietany (wtedy oleje równomiernie zmieszają się z wodą), dodać do ciepłej wody w wannie (38°C-39°C) i dokładnie wymieszać. Zanurzyć się po szyję na 15–20 minut. Starać się rozluźnić mięśnie. Podobnie można stosować kąpiel nóg po wyczerpującym biegu.

 

Domowy sposób na bóle mięśni po treningu to wcierka z ziołowych nalewek  alkoholowych w skórę w celu rozgrzania obolałego miejsca i pobudzenia krążenia.  Nalewki warto przygotować na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem intensywnych treningów. Gotowe już i przefiltrowane nalewki ziołowe najlepiej przelać do butelki z ciemnego szkła, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce lub zamkniętej szafce w kuchni.

 

Domowa nalewka pieprzowa

Składniki:
- 0,5 l wódki

- 20 ziaren czarnego pierzu


Całe ziarna zalać wódką, zamknąć szczelnie butelkę i odstawić na 2 tygodnie.
Nalewkę wcierać w bolące stopy, dłonie, mięśnie klatki piersiowej i karku, następnie położyć się i przykryć ciepłą kołdrą i kocem. Wcierać nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Zastosowanie: bóle mięśni, bóle stawów, reumatyzm.

 

Domowa nalewka sosnowa

Składniki:
- 2 dag suchych igieł sosny

- 100 ml alkoholu 70% (czystą wódkę żytnią zmieszać ze spirytusem)

 

Igły zalać w niskim słoiku alkoholem, słoik dokładnie zamknąć. Postawić w ciemnym i ciepłym miejscu, np. w szafce kuchennej na 3-4 tygodnie. Przecedzić. Nalewkę wcierać 3-4 razy dziennie. Zastosowanie:  bóle mięśni.

bottom of page